Putni savjeti

Poliranje farova - postupak korak po korak

Plastični prednji farovi s vremenom se mogu zamutiti i požutjeti. Savjetujemo kako možete sami ispolirati vaše farove, kao i materijali koji će vam biti potrebni za isto.

Autor: BIHAMK

Rok trajanja plastičnih poklopaca farova zavisi od mnogo faktora, ali mi kao vozači možemo učiniti neke stvari kako bi se rok trajanja produžio. Neminovno je da će se plastični poklopac farova vremenom izgrebati, zamutiti ili požutiti, nakon čega može doći do smanjenja nivoa svjetlosti. Smanjena vidljivost naših svjetala može prouzrokovati u najgorem slučaju saobraćajne nezgode. Ukoliko su plastike farova izgrebane, vozači iz suprotnog smjera mogu biti zaslijepljeni ometajućim refleksijama svjetlosti.
Od raznih dobavljača na tržištu širom Bosne i Hercegovine, možete nabaviti sve što vam je potrebno kako bi farovima na vašim vozilima vratili puni sjaj. Za poliranje poklopaca farova će vam trebati:

1. Zaštitna traka
2. Brusni papir (400, 600, 800 i 2000)
3. Mekane krpe bez dlačica
4. Lak za plastiku
5. Bezbojni lak u spreju


Navedene stavke su lako dostupne na tržištu, pa će tako sam čin nabavke biti veoma jednostavan. U nastavku teksta pratite naša uputstva korak po korak i na taj način vratite prvobitni sjaj vašim farovima.

Korak 1: Detaljno operite plastične poklopce na vašim farovima. Za to vam je potrebna mlaka voda i auto-šampon (također dostupan na tržištu). Nakon pranja, osušite plastike sa mekanom krpom bez dlačica.

Korak 2: Nakon što se plastike farova osuše, provjerite kolika je zaista šteta na njima. Ukoliko su ogrebotine na farovima duboke (od kamenčića ili eventualnih nezgoda) tada u obzir dolazi samo zamjena plastičnih poklopaca farova.

Korak 3: Obavezno zaštite karoseriju oko prednjeg svjetla! Na ovaj način ćete zaštitili boju oko svjetala i poklopca motora, jer prilikom korištenja brus papira može doći do oštećenja istih. Za to vam je potrebna zaštitna traka.

Korak 4: Brusnim papirom pređite preko plastičnih poklopaca. Za početak koristite mokri brusni papir (granulacije 800), nakon toga koristite finije brusne papire (granulacije 2000). Nakon posljednjeg prelaska sa vrlo finim brusnim papirom, površina bi trebala biti potpuno glatka i sjajna.

Korak 5: Ispolirajte plastiku ručno ili mašinom za poliranje. Koristite odgovarajuću pastu za poliranje i budite oprezni, prilikom ručnog poliranja koristite nježnije pokrete jer se pasta može razmazati.

Korak 6: Nakon poliranja detaljno isperite ostatke smjese za poliranje, tek onda nanesite temeljni premaz za plastiku. Ovo je bitno zbog finalnog koraka, budite strpljivi u procesu sušenja premaza.

Korak 7: Na kraju nanesite bezbojni lak. Bezbojni lak nanesite ravnomjerno sa temeljnim premazom. Pobrojani artikli koji su potrebni za poliranje su veoma lako dostupni u svim gradovima Bosne i Hercegovine.

Ne dozvolite da mutne, izgrebane ili žute plastike na vašim farovima budu uzrok eventualne saobraćajne nezgode. Budite odgovorni prema sebi i prema ostalim učesnicima u saobraćaju.

BIHAMK

Povezane novosti

Osvjetljenje kao distrakcija i rizici slabe vidljivosti

Osvjetljenje kao distrakcija i rizici slabe vidljivosti

Faktora koji mogu ometati pažnju vozača su izvori poput telefona, ekrana ili razgovora. Međutim, postoji niz manje uočenih, ali kritičnih faktora koji mogu značajno uticati na sigurnost u saobraćaju. Jedan od njih je nedovoljno osvjetljenje i vidljivost.

Rizici multitaskinga tokom vožnje

Rizici multitaskinga tokom vožnje

Multitasking i distrakcija sve više postaju prisutni u svakodnevnom životu, posebno u kontekstu vožnje i saobraćaja. Multitasking se odnosi na istovremeno obavljanje više aktivnosti, kao razgovor putem mobilnog telefona, slanje poruka, konzumiranje hrane.

Možda bi vas zanimalo