Za prijevoz putnika iz BiH u druge zemlje, taksi vozila moraju ispuniti specifične zahtjeve:
Internacionalne dozvole
Da bi taksi vozila iz BiH mogla legalno prevoziti putnike preko granice, potrebno je da posjeduju međunarodne dozvole i licence. "Licenca" je odobrenje za obavljanje međunarodnog ili međuentitetskog cestovnog prijevoza putnika ili roba.
Ove dozvole često uključuju potvrde o usklađenosti sa zakonima zemlje u koju se putuje. Za obavljanje međunarodnog prijevoza, taksi prijevoznici moraju se informisati o regulativama i dozvolama koje su na snazi u zemljama destinacije, što može značiti dodatne administrativne procese i troškove.
Propisi o prijevozu
Svaka zemlja ima svoje specifične regulative koje regulišu međunarodni prijevoz putnika. Na primjer, zemlje članice Evropske unije imaju stroge smjernice i pravila za međunarodni taksi prijevoz. Ovo može uključivati posebne dozvole, tehničke standarde i osiguranje koje taksi vozila moraju ispuniti.
Preporuke za putnike
Za putnike koji planiraju koristiti usluge prijevoza za međunarodna putovanja, postoji nekoliko ključnih preporuka:
- Konsultujte se sa stručnjacima koji obavljaju međunarodni prijevoz
Da biste obezbjedili da su svi aspekti putovanja u skladu sa zakonom, najbolje je konsultovati se sa specijalizovanim prijevoznim agencijama koje imaju iskustva u međunarodnim prijevozima. Ove agencije mogu pomoći u navigaciji kroz kompleksne regulative i obezbjediti da svi dokumenti i dozvole budu uredne.
- Jasno definišite uslove
Prilikom dogovaranja uslova prijevoza, obavezno definišite sve detalje unaprijed. Obezbjedite da svi troškovi i uslovi budu jasno navedeni kako bi se izbjegli nesporazumi tokom putovanja.
Svi putnici će u odluci za načinom prijevoza uzeti u obzir razne faktore kao što su cijena, udobnost i sigurnost. Kada je riječ o međunarodnom prijevozu putnika, on može biti linijski i vanlinijski.
Međunarodni linijski prijevoz putnika između Bosne i Hercegovine i drugih zemalja i tranzitni linijski prijevoz putnika preko teritorije Bosne i Hercegovine obavlja se u skladu sa zakonom i uslovima utvrđenim međunarodnim ugovorima. Dozvole za obavljanje međunarodnog linijskog prijevoza putnika izdaje nadležno ministarstvo, na zahtjev zainteresovanog prijevoznika. Uz zahtjev se moraju priložiti neki ključni dokumenti poput cjenovnika, skice puta, ugovora o kooperaciji i sl. Bitno je napomenuti da prilikom obavljanja međunarodnog prijevoza putnika domaći prijevoznik ne može obavljati istovremeno i unutarnji prijevoz putnika.
Međunarodni vanlinijski prijevoz putnika se obavlja, u skladu sa međunarodnim ugovorom, u bilateralnom i u tranzitnom prijevozu kao:
- "naizmjenični prijevoz" kod kojeg se nizom polaznih i povratnih vožnji prethodno formirane grupe putnika prevoze s istog polaznog mjesta na isto odredišno mjesto. Svaka skupina koja je obavila putovanje u polasku, vratit će se u polazno mjesto kasnijom vožnjom istog prijevoznika. Polazno odnosno odredišno mjesto, označavat će mjesta gdje vožnja počinje odnosno završava, zajedno sa mjestima u prečniku od 50km. Kod naizmjeničnog prijevoza ni jedan putnik se ne smije uzimati ili ostavljati tokom putovanja.
- Povremeni prijevoz koji može biti:
a) Kružna vožnja "zatvorenih vrata", tj. vožnje koje se obavljaju istim vozilom koje tokom cijelog putovanja prijevozi istu grupu i vraća je na polazno mjesto. Polazno mjesto je u zemlji osnivanja prijevoznika;
b) Vožnje koje se obavljaju s putnicima pri polaznoj vožnji, te praznim vozilom pri povratnoj vožnji. Polazno mjesto je u zemlji osnivanja prijevoznika
c) Vožnje pri kojima se polazno putovanje obavlja bez putnika i svi se putnici uzimaju na istom mjestu.
Pri obavljanju vanlinijskog prijevoza putnika u vozilu se mora nalaziti uredno popunjen putni list sa spiskom putnika koji se prevoze, ovjeren od strane domaćeg odnosno stranog prijevoznika, kao i od nadležnog organa za kontrolu na graničnom prijelazu, prilikom ulaska u Bosnu i Hercegovinu i izlaska iz Bosne i Hercegovine
Ako pak putujete na bliže relacije unutar BIH, taksi prijevoz može biti pogodan, bez velikih komplikacija i potrebnih dozvola za obavljanje istog. Imajte na umu da prema 'Zakonu o cestovnom prijevozu FBiH' prijevoznik, odnosno fizička osoba koja obavlja taksi prijevoz može s korisnikom prijevoza, na relacijama preko 25km, ugovoriti cijenu prijevoza i bez uključenja taksimetra, s tim da cijena ne može biti veća od one koja bi se utvrdila taksimetrom. Ovo pravilo može biti primjenjeno i u međunarodnim prijevozima, ali je od ključne važnosti da se svi uslovi prijevoza jasno definišu prije nego što putovanje počne, kako bi se izbjegli nesporazumi te da se ispoštuju sve zakonske regulative u smislu tog prijevoza.
Prijevoz putnika iz BiH preko granice može biti složen proces koji zahtijeva pažljivo planiranje i razumijevanje specifičnih regulativa. Iako taksi vozila mogu pružiti fleksibilnu opciju prijevoza, ključno je obezbjediti da svi zahtjevi budu ispunjeni kako bi se putovanje obavilo u skladu sa zakonima i bez problema. Putnicima preporučujemo da u bilo kom obliku međunarodnog prijevoza provjere sve važne okolnosti kako bi imali sigurno i bezbrižno iskustvo po pitanju istog.
Povezane novosti
Osvjetljenje kao distakcija i rizici slabe vidljivosti
Faktora koji mogu ometati pažnju vozača su izvori poput telefona, ekrana ili razgovora. Međutim, postoji niz manje uočenih, ali kritičnih faktora koji mogu značajno uticati na sigurnost u saobraćaju. Jedan od njih je nedovoljno osvjetljenje i vidljivost.
Rizici multitaskinga tokom vožnje
Multitasking i distrakcija sve više postaju prisutni u svakodnevnom životu, posebno u kontekstu vožnje i saobraćaja. Multitasking se odnosi na istovremeno obavljanje više aktivnosti, kao razgovor putem mobilnog telefona, slanje poruka, konzumiranje hrane.
Ekrani osjetljivi na dodir vozačima oduzimaju opasnu količinu pažnje
Sve veći broj čeonih sudara kao i izlijetanja vozila sa ceste se ne mogu opravdati brzinom, vožnjom u alkoholiziranom stanju, kvarom na vozilu ili umorom vozača. Sve su veći izgledi da se ove nezgode dešavaju radi nedostatka pažnje.