Krik ptice na dalekovodu
Na međunarodnom sajmu energetike Ecofair, održanom u Beogradu, mjesto su dobile i – ptice. Da, svi govore o globalnoj akciji na zaštiti životne sredine, a to zahtjeva višestruk pristup i istinsko opredjeljenje da se energetske politike moraju mijenjati.
Među zanimljivim pričama, top temama i gorućim problemima današnjice uzajamno povezanim potrebom da čovječanstvo obezbijedi dovoljno energije, a da to ne naruši opstojnost čovjekovog života na planeti, na ovogodišnjem međunarodnom sajmu energetike Ecofair, održanim u Beogradu, mjesto su dobile i – ptice. Da, svi govore o globalnoj akciji na zaštiti životne sredine, a to zahtjeva višestruk pristup i istinsko opredjeljenje da se energetske politike moraju mijenjati.
U okviru pratećeg stručnog programa, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije predstavilo je projekat "Life Danube Free Sky", u kojem je istaknut problem elektrokucije kao osnovnom uzroku stradanja ptica u dodiru sa dalekovodima. Elektrokucija i kolizija godišnje odnesu desetine miliona ptica širom svijeta. Riječ je o stradanju ptica usljed strujnog udara, dok je kolizija stradanje ptica usljed udara u stubove ili žice. Na učestalost kolizije utiču vremenske prilike, ponašanje određenih vrsta ptica, položaj i tip samih dalekovoda i period seobe. Na ovaj način češće stradaju ptice velikog tijela, malog raspona krila i lošeg vida. Prepoznaje se po prelomima kičme, kostiju, udova i oštećenju mišića i perja. Do kolizije dolazi kada ptice svojim tijelom proizvode kratak spoj dodirujući dvije, ili jednu fazu, i uzemljenje, što dovodi do uginuća ili teškog povređivanja. Obje pojave dovode i do prekida isporuke električne energije i ekonomske štete domaćinstvima i privredi. Dakle direktno se tiču i čovjeka koji ovaj problem ne bi smio zanemarivati.
Najznačajnija aktivnost u sprječavanju elektrokucije narednih decenija biće izmjena načina konstruisanja stubova i konzola, te zamjena opasnih sa bezbjednim elementima za provođenje električne energije. Zbog toga je jako važno veoma je važno informaciju o stradanju ptica uzrokovanih elektrokucijom, ili kolizijom prijaviti društvima za zaštitu ptica, ili ekološkim udruženjima jer će se tako prepoznati najopasnije konzole, stubovi i dalekovodi na kojima se mogu instalirati različite zaštitne mjere.
Nije registrovano da je u bližoj i daljoj prošlosti ovaj problem na bilo koji način tretiran u Bosni i Hercegovini i ovih nekoliko redova napisano je s namjerom da se on prepozna a uzroci pokušaju otkloniti. Zarad cvrkuta ptica i očuvanja biodiverziteta valja to učiniti.
Povezane novosti
Fiat 850, ili šta je donijela mudrost?
Ovo je priča o odrastanju u Sarajevu, prvim plivačkim zaveslajima na Makarskoj rivijeri, uzorima koje odlaze i autu koje se pamti.
Vraćam se majci u Bosnu
Moguće posljedice novog vala stečaja u Evropi mogu biti prekidi narudžbi iz BiH, povratak bauštelaca u domovinu i smanjen priliv deviznih doznaka što ih naši ljudi tamo zaposleni šalju rodbini.
Rast i propast
Šta je važnije – ekonomski rast ili zaštita okoliša, pitanje je kojim su se bavili mnogi stručnjaci, a naš saradnik donosi priču o regionalnom pogledu na njega, kao i šta mi u BiH (ne) radimo...