Kada prelazimo cestu bez semafora trebamo pratiti određena pravila da bi to uradili na siguran način:
- pronaći sigurno mjesto za prelazak ceste (pješački prijelaz);
- stati na dovoljnoj udaljenosti ispred pješačkog prijelaza te pogledati lijevo, desno pa opet lijevo;
- poslušati i obratiti pažnju da li vozilo dolazi ukoliko vam cesta nije dovoljno pregledna;
- ukoliko smo se uvjerili da nema vozila ili da su se vozila zaustavila, možemo preći cestu uz povećan oprez.
Ako cestu prelazimo na mjestima gdje se saobraćaj reguliše semaforom moramo naučiti šta znače crvena, zelena i žuta boja i kojih pravila treba da se pridržavaju pješaci. Prije prelaska ceste sa semaforom trebamo se zaustaviti na sigurnoj udaljenosti na mjestu predviđenom za pješake te osmotriti saobraćaj oko sebe. Zatim pogledamo semafor i ako je upaljeno zeleno svjetlo za pješake (''zeleni čiko'') to znači da je pješacima dozvoljen prelazak preko ceste. Pored toga, trebamo još jednom pogledati i uvjeriti se da su se vozila zaustavila te možemo preći cestu uz povećan oprez. Posebnu pažnju obraćamo na vozila koja skreću lijevo.
Cestu uvijek prelazimo na obilježenom pješačkom prijelazu, tj. ''zebri''. Ne pretrčavamo preko ''zebre'', a posebno ne trčimo pored ''zebre'' ili ukoso preko ceste jer se vozilo ne može pravovremeno zaustaviti.
Ukoliko je na semaforu crveno svjetlo za pješake (''crveni čiko''), stajemo, jer prednost imaju vozila.
Povezane novosti
BIHAMK savjeti za siguran odlazak u školu: "Kako se kretati po cesti?"
Pročitajte kojom stranom se trebaju kretati pješaci, kako sigurno izbjeći prepreke na trotoaru, gdje treba izbjegavati dječiju igru te da li je preporučljivo koristiti mobilni uređaj i slušalice kada se krećemo trotoarom?
Počinje nova školska godina! Ovo su naši savjeti za vozače, roditelje i djecu
Septembar je tu i djeca se vraćaju u školske klupe nakon ljetne pauze. Školski dani sa sobom donose i gužve u saobraćaju. Priprema djece za saobraćaj je osnovno pitanje bezbjednosti saobraćaja.