Vijesti

Volkswagen prodao najviše električnih automobila u Evropi u augustu

Njemački proizvođač je imao najveću prodaju električnih automobila u Evropi u augustu. Brend iz Wolfsburga zabilježio je rast prodaje električnih automobila od čak 45 posto, iako je pojedinačno imao tek peti najbolji rezultat s modelom ID.3.

Autor: BIHAMK

Novi izvještaj Data Forcea pokazuje da je Volkswagen bio brend s najviše prodanih električnih automobila u Evropi u augustu. U posljednjem ljetnom mjesecu ove godine, brend iz Wolfsburga prodao je 16.105 električnih automobila u Evropi, što je 45% više nego u augustu 2024. godine.

Tesla je zauzela drugo mjesto, sa 14.245 prodanih električnih automobila u Evropi. Američki brend u vlasništvu Elona Muska zabilježio je pad prodaje od 23% u odnosu na isti period prošle godine, te je jedini brend među 10 najboljih koji je zabilježio pad. Podijum upotpunjuje BMW, sa 12.546 prodatih električnih automobila na Starom kontinentu u augustu, što je rezultiralo porastom od 7%.

Van podijuma, Škoda je završila na odličnom četvrtom mjestu, sa 11.223 prodatih električnih automobila i porastom od 82%, a tome je najviše doprinio novi Elroq – drugi najprodavaniji električar u Evropi iza Tesle Y. Audi je bio peti, sa 9.564 prodatih električnih automobila, što je 54% više nego prošle godine.

Hyundai je bio šesti sa 8.229 prodatih jedinica (+85%), a slijedio je Mercedes-Benz sa 8.207 prodatih jedinica (+7%), Renault (7.501 električni automobil, +86%) i Ford (6.619 jedinica, +123%), dok je kineski BYD sa 6.465 isporuka i rastom od 118% napravio malo iznenađenje.

BIHAMK

Povezane novosti

Turski Togg počeo s prodajom automobila u Njemačkoj

Turski Togg počeo s prodajom automobila u Njemačkoj

Turski proizvođač Togg počinje s prodajom svojih električnih automobila T10X i T10F u Njemačkoj. Cijene startaju od 41.200 eura, bez obzira da li se radi o 4,60 metara dugom SUV-u ili limuzini, ali u vrhunskoj verziji V2 RWD Long Range.

Nova generacija Mazde CX-5 dostupna za prednarudžbe u BiH

Nova generacija Mazde CX-5 dostupna za prednarudžbe u BiH

Potpuno nova Mazda CX-5 će zavisno od tržišta biti dostupna u evropskim prodajnim salonima od decembra 2025. No već je dostupna za prednarudžbu kod ovlaštenih Mazdinih prodavača. Početna cijena na bh. tržištu iznosi 66.980 KM do registracije.

Možda bi vas zanimalo