Tesla Model Y najprodavaniji u septembru, Sandero i dalje lider u Evropi
Nakon sumornog početka godine za električna vozila i kompaniju Tesla, pomalo iznenađujući je povratak Modela Y na prvo mjesto u septembru. Ipak, poslije devet mjeseci Dacia Sandero ostaje evropski lider sa značajnom razlikom u odnosu na Golf i Clio.
Možda djeluje nestvarno, ali auto koji je prošle godine pregazio Evropu i svijet, a koji se ove godine ne uspijeva u sličnom prodajnom ritmu nametnuti kupcima, upravo je u septembru vratio samopouzdanje s odličnom prodajom. Naime, u Evropi je proteklog mjeseca registrovano 28.680 Tesli Model Y, što je brojka koja električni model američkog brenda stavlja na prvu poziciju prodajne rang-liste.
Drugu pozicija iznenađujuće je pripala Volkswagen Tiguanu, s 20.763 registracija, dok je treći bio Renault Clio, s 20.306 registrovanih primjeraka. Međutim, dodatno iznenađuje što je Model Y registrovan u skoro 8.000 primjeraka više od drugoplasiranog Tiguna, koji je ruku na srce imao odličan “feedback” u septembru.

Aktuleni lider evropskog tržišta – Dacia Sandero, dospio je tek na četvrtu poziciju s 19.346 registracija, ali je pristupačni rumunski hatchback ostalo na čelu najprodavanijih automobila u totalu ovogodišnje statistike. Dalje, Kia Sportage sa 16.284 jedinica bila je peti najtraženiji model u Evropi, zatim su pozicije od česte do 10. pripale sljedećim modelima: Peugeot 208 (16.103 primjeraka), Volkswagen Golf (15.722 komada), Toyota Yaris Cross (15.498 jedinica), Volkswagen Polo (15.291 jedinica) i Ford Puma s 14.927 registracija.
Kumulativna prodaja od januara do kraja septembra tekuće godine kaže da su evropski kupci registrovali 203.474 primjerka Sandera, što je 16,4% više u odnosu na isti period lani. Volkswagen Golf je u totalu ove godine drugoplasirani sa 165.370 isporučenih primjeraka, dok je Renault Clio treći sa 162.021 registracija.
Prodajne brojke kažu da su među 10 najprodavanijih takođe: Volkswagen T-Roc (156.803 registrovanih vozila), Tesla Model Y (155.428), Peugeot 208 (146.511), Toyota Yaris Cross (146.448), Škoda Octavia (140,578), Volkswagen Tiguan (139.991) i Toyota Yaris (133.668).
Povezane novosti
Premijera novog Audija Q3 i otvorenje Audi Progressive Showroom Concepta u Sarajevu
Povodom događaja Audi Winter Party, bh. javnosti premijerno je predstavljen potpuno novi Audi Q3, ali i svečano otvoren Audi Progressive Showroom Concept salon u okviru kompanije Porsche Sarajevo, jedinstven u ovom dijelu Evrope.
EU zvanično ukida zabranu motora s unutrašnjim sagorijevanjem od 2035. godine
Nakon pritiska sa svih strana, Evropska unija odustaje od plana zabrane prodaje automobila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem od 2035. godine. Umjesto toga, cilj je smanjenje emisije CO2 za 90% u odnosu na nivoe iz 2021. godine.
Cijene baterija nikada nisu bile niže, u 2026. godini predviđa se dodatni pad
U 2025. godini, troškovi baterija su dostigli svoj historijski minimum. Zbog toga električni automobili postaju sve jeftiniji, a najave stručnjaka su da će cijena dodatno padati i u 2026. godini.