Prije nekoliko mjeseci, Porsche je lansirao dugo očekivani model 911 Dakar. Ukratko, riječ je o prerađenoj 911-ki spremnoj za off-road avanture. Ali čak bi i taj model pozavidio na performansama koje postiže posebno modifikovana 911-ka Carrera 4S.
Drugim riječima, ova verzija ‘’penjača’’ dobila je specifični ovjes s portalnim osovinama, pa je klirens povećan na 350 milimetara. Uslijedila su dodatna poboljšanja, uključujući specijalne zaštite za vitalne komponente donjeg podvozja.
Sve to je urađeno da bi se ovaj model popeo na rekordnu visinu, na vrh vulkana Ojos del Salado u Čileu. Odnosno na nadmorsku visinu od 6.734 metra. Za volanom automobila bio je niko drugi do Romain Dumas, trostruki pobjednik Le Mansa.
Još impresivnije, automobil koji je postavio rekord pokretao je agregat na sintetičko gorivo, nešto na čemu Porsche intenzivno radi kao alternativu struji u bliskoj budućnosti. Kako bi ljudi iz organizacije bili sigurni da sve ide po planu, tu je bio i automobil za podršku.
Stari visinski rekord postavila su dva Unimoga prije tri godine. Oni su se, na istom vulkanu u Čileu, popeli do 6.694 metara visine.
Povezane novosti
Njemačka vrši pritisak i zahtijeva od EU da odustane od zabrane SUS motora
Kao srce evropske autoindustrije, Njemačka intenzivno pritišće EU da ublaži planiranu zabranu motora s unutrašnjim sagorijevanjem do 2035. godine u korist električnih vozila. Evropska komisija bi trebala dati važne upute o ovom pitanju 10. decembra.
Fiat započeo proizvodnju novog modela 500 Hybrid
Novi Fiat 500 Hybrid ušao je na montažnu traku u fabrici Mirafiori u Torinu, Italija. Do kraja godine bit će sastavljeno 6.000 jedinica, a prve jedinice bit će isporučene u januaru 2026. godine.
U BiH premijerno predstavljeni Chery Arrizo 8 i redizajnirani Chery Tiggo 4 Hybrid
Na bh. tržištu predstavljena su dva noviteta - Arrizo 8 i redizajnirani Chery Tiggo 4. Dok Tiggo 4 poznajemo još od ranije, Arrizo 8 je potpuno novi predstavnik u ponudi modela koji se mogu pronaći kod bh. uvoznika automobila Chery.