Malo je automobilskih proizvođača koji u svojoj historiji nisu proizvodili limuzine. Smart je jedan od tih brendova, jer je ovaj brend bio specijaliziran za gradske automobile i to u mini formatima. Prilagođavajući se trendovima, Smart više nije ono po čemu je stekao reputaciju, jer to već sada s novom linijom modela, koje osmišljavaju uglavnom Kinezi, postaje historija. Međutim, potpuni zaokret će nastati kada njemački proizvođač u vlasništvu grupacija Mercedes-Benz i Geely lansira svoju prvu limuzinu.
Novi model će se zvati Smart #6 i bit će dostupan u hibridnoj i električnoj verziji. Prema prvim informacijama, novi model će biti budući rival Teslinom Modelu 3 i ujedno će biti najsnažniji model u trenutnoj gami. Prema britanskoj publikaciji Autocar, budući Smart #6 bi trebao dobiti verziju s više od 630 konjskih snaga i autonomijom većom od 800 kilometara, ali prema kineskom CLTC protokolu. Smart “šestica” bi također trebao dobiti plug-in hibridni sistem.
Prva Smart limuzina će biti bazirana na PMA2+ arhitekturi, koju je razvio Geely. Ova platforma je izvedena iz SEA arhitekture, koja se nalazi u električnim modelima kao što je Polestar 4.
Nova tehnička platforma će omogućiti korištenje arhitekture od 400 i 800 volti s mogućnošću punjena snagom do 400 kW. Prilikom lansiranja, novi električni model će se nuditi u konfiguracijama s jednim motorom i pogonom na stražnje točkove, kao i s dva motora i pogonom na sve točkove. Najmoćnija verzija će nositi Brabus logo.
Postojat će dvije baterije: prva, tipa LFP kapaciteta 75 kWh, i druga, tipa NMC kapaciteta 100 kWh. Prva baterija će biti prisutna u verzijama s arhitekturom od 400 volti, dok će veća baterija biti montirana u verzijama s arhitekturom od 800 volti. Zvanično lansiranje budućeg Smart #6 održat će se u drugoj polovini ove godine.
Povezane novosti

EU bi mogla ukinuti carine na električne automobile iz Kine
Evropska unija i Kina započele su pregovore o novom rješenju za zamjenu, odnosno ublažavanje ili čak ukidanje carina na električne automobile iz Kine. Rješenje bi najvjerovatnije moglo uključivati postavljanje minimalnih cijena na uvozne automobile.

Toyota želi proizvoditi milion električnih automobila godišnje do 2027.
Prema novim medijskim izvještajima, Toyota je postavila cilj da do 2027. godine proizvodi čak milion električnih automobila godišnje. Istovremeno, japanski brend želi imati 15 električnih modela u ponudi u naredne dvije godine.

Mercedes ukida Citan i T-Klasu, klonove Renault Kangooa
Predstavnici Mercedesa potvrdili su da vanovi Citan i T-Klasa neće dobiti nasljednike i da će biti penzionisani do sredine 2026. god. Citan i T-Klasa su posljednja dva modela koja će biti proizvedena u saradnji s Renaultom kao klonovi popularnog Kangooa.