Prodaja Dacije za sedam mjeseci porasla za skoro 25%
Prema podacima Udruženja evropskih proizvođača automobila, broj registracija Dacije širom Evrope rastao je za gotovo 25% u posljednjih sedam mjeseci. Tako rumunski brend postaje 10. najprodavaniji brend na Starom kontinentu.
Između januara i jula 2023. širom Evrope je registrovano 337.806 automobila sa znakom Dacije. Ova brojka zahvata tržišta koja uključuje zemlje Europske unije, Velike Britanije i zemlje članice EFTA-e. Tako je zbog porasta broja prodatih automobila broj registracija Dacia automobila rastao za čak 24,8%, podaci su koje navodi Udruženja evropskih proizvođača automobila (ACEA).
Štaviše, nakon prvih 7 mjeseci ove godine, brend iz Miovenija završio je s tržišnim učešćem od 4,4% na evropskom tržištu, što je povećanje od 0,2% u usporedbi s istim razdobljem u 2022. Zahvaljujući ovom rezultatu, Dacia zauzima 10. mjesto na ljestvici najprodavanijih marki u Evropi. Prvi je i dalje Volkswagen s 814.094 prodatih automobila do kraja jula. Na drugom mjestu je Toyota sa 487.349 registrovanih automobila, a na posljednjem mjestu pobjedničkog postolja je Audi sa 436.900 isporuka.

Poredak marki od četvrte do 10. pozicije izgleda ovako: BMW (410.931 automobila), Renault (403.807), Peugeot (403.772), Škoda (399.329), Mercedes-Benz (389.363) i Kia (353.856). Na 10. poziciji je Dacia sa 337.806 automobila, koja je ujedno ostavila iza sebe velika imena kao što su: Hyundai (318.159 automobila), Ford (317.225) i Opel (276.633).
Konstantan rast Dacijih brojki dešava se ponajviše zbog odlične prodaje modela Sandero. S privlačnim dizajnom i prihvatljivijom cijenom od većine konkurenata Sandero je za sedam mjeseci isplivao na vrh prodajne ljestvice u Evropi.
Povezane novosti
Trošite uzalud novac ako miješate premium gorivo s običnim
Na nekim benzinskim pumpama imamo opcije benzina i dizela s različitim formulama, a ponekad ih vozači miješaju u potrazi za boljim performansama. Da li je to ispravno?
Kraj puta za najmanje Audi modele: Iz proizvodnje povučeni A1 i Q2
Još 2022. godine, njemački proizvođač automobila najavio je da ova dva modela, koji predstavljaju najpristupačnije automobile u ponudi marke, neće dobiti nasljednike s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem.
Turska se vraća u kalendar Formule 1 2027. godine
Na radost mnogih ljubitelja, Formula 1 će ponovo imati trku u Turskoj počevši od 2027. godine, prvi put nakon 6-godišnje pauze. Trka će se održati na stazi Istanbul Park i ostat će u kalendaru sljedećih pet sezona počevši od sljedeće godine.