Opel postao milioner iz Viga
Opel Combo Electric je 17-milionito vozilo koje je sišlo s montažne trake u fabrici Stellantis u Vigu. Vozilo je opremljeno električnim pogonom, a isporučeno je u Slovačku. Combo je prvi model njemačkog brenda koji se proizvodi u toj španskoj fabrici.
Najnovija generacija Opel Comba – dostupna u verzijama kao putničko i komercijalno vozilo – proizvodi se u španskom Vigu od lansiranja na tržište u julu 2018. godine.
Od tada je s montažne trake sišlo ukupno 370.000 jedinica. Fabrika trenutno proizvodi 150 jedinica ovog modela dnevno. Combo Electric, predstavljen 2021. godine, čini šest posto ukupne proizvodnje Comba i proizvodi se na istoj liniji kao i dizel modeli.
Gotovo identični Citroën Berlingo i Berlingo Van, Peugeot Rifter i Partner, kao i Fiat Qubo L i Fiat Doblò, također se tamo proizvode. Do danas je u Vigu proizvedeno više od 8,5 miliona lakih komercijalnih vozila.
Fabrika u Vigu, specijalizirana je za proizvodnju komercijalnih vozila, počela je s radom 1958. godine proizvodnjom Citroëna AZU, teretne verzije modela 2CV. GS je označio prvi milion proizvedenih vozila 1978. godine. Također, fabrika u Galiciji ima veliko iskustvo u proizvodnji električnih vozila, s obzirom da je još 1995. Godine to pokrenuto s kultnim Citroënom C15 u manjoj količini primjeraka.
Sljedeće milionske prekretnice proizvedenih vozila također su bili Citroënovi modeli: BX (1985.), AX (1990.), ZX (1995.), Xsara (1999.) i Berlingo Modutop (2001). Nakon toga uslijedili su Peugeot Partner (2003.) i, u intervalima od dvije do tri godine, Citroën.
Povezane novosti
Zaboravljeni prototip: Lancia Sibilo
Lancia Stratos Sibilo, prototip koji je uobličio Bertone, posjeduje jedinstveni dizajn i unutrašnjost koja je bila ispred svog vremena. Sibilo je inspirisao futuristička vozila klinastog oblika iz naučnofantastičnog hita Totalni opoziv.
Novi BMW iX3, ogroman uspjeh: Registrovano više od 50.000 narudžbi
Prema riječima šefa BMW-a, Olivera Zipsea, registrovano je više od 50.000 narudžbi za novi iX3. SUV s nultom emisijom trenutno se proizvodi samo u fabrici u Debrecenu, Mađarska.
Volkswagen će do 2030. godine ukinuti 50.000 radnih mjesta u Njemačkoj
Ova najava dolazi nakon što je profit kompanije pao na najniži nivo od 2016. godine. Izvršni direktor Oliver Blume rekao je dioničarima da će se otpuštanja dogoditi u Njemačkoj i uticati na cijelu grupu, uključujući brendove Audi i Porsche.