Inovativni patent za gašenje požara Renaulta stavlja svima na raspolaganje
Francuski proizvođač je najavio da svoju vlastitu tehnologiju, Fireman Access, za gašenje požara za baterije električnih automobila, stavlja besplatno na raspolaganje svim proizvođačima. Sigurnost ne smije imati barijere, nesebično poručuju iz Renaulta.
Renault je još 2022. za električni Megane E-Tech razvio i instalirao sistem za gašenje požara na bateriji. Ova korisna tehnologija naziva se Fireman Access i predstavlja ljepljivi disk montiran na otvor na stražnjoj strani baterije električnog ili plug-in hibridnog automobila.
U slučaju požara, disk se automatski aktivira pod pritiskom vatrogasnog crijeva, odnosno pod pritiskom mlaza vode. To omogućava da se voda brzo proširi do ćelija unutar baterije čime se sprečava termalno širenje.
Prema Renaultu, ova tehnologija pomaže da se takav požar ugasi za samo nekoliko minuta, u odnosu na nekoliko sati koliko često traje procedura. Takođe, ovom tehnologijom potrošnja vode za gašenje požara je 10 puta manja.

Renault grupa je upravo objavila da će tehnologiju Fireman Access učiniti dostupnom svim proizvođačima automobila. Tehnologija je trenutno prisutna na svim Renault električnim i plug-in hibridnim modelima.
"Inovacije za poboljšanje sigurnosti na putu dio su onoga što predstavljamo u Renaultu", rekao je Luca de Meo, prvi čovjek Renault grupe.
"Posebno smo ponosni na partnerstvo koje smo razvili s vatrogasnim službama u proteklih nekoliko godina. Fireman Access je praktična demonstracija onoga što se može postići kombinovanjem naše stručnosti kao proizvođača s vještinama vatrogasaca", dodao je de Meo.
"Uzbuđen sa što ću ovu inovaciju učiniti besplatnom, jer kada je riječ o temi kao što je sigurnost, moramo srušiti sve barijere. Ovaj potez je također u skladu s opredjeljenjem Ujedinjenih naroda da mobilnost učini sigurnijom, širom svijeta", zaključio je Luca de Meo.
Povezane novosti
BMW prodao više automobila od Mercedesa u prvoj polovini 2026. godine
Njemački premium brend s najvećom prodajom u prvoj polovini 2026. godine i dalje je BMW. Time je bavarski proizvođač nadmašio jednog od svojih najvećih konkurenata u ovom periodu.
Umjesto kosilica Volkswagen u Poljskoj angažovao 100 ovaca
Stado od 100 ovaca zamijenilo je benzinske kosilice u Volkswagenovoj tvornici u Poznanju u Poljskoj. Ovce održavaju vegetaciju, dok naučnici istovremeno proučavaju biodiverzitet, kvalitet tla i dobrobit životinja.
Geely E2: Najprodavaniji automobil u Kini kreće u osvajanje evropskog tržišta
Kineski proizvođač Geely, uskoro će na evropsko tržište dovesti novi električni model E2, pristupačni hatchback koji bi mogao predstavljati ozbiljan izazov evropskim proizvođačima. Model će u Italiji startati po cijeni od svega 19.900 eura.