Članak top banner 970x90
Savjeti

Kako voziti u jakim naletima vjetra

Snažni naleti vjetra mogu značajno utjecati na sigurnost vožnje, pa je važno znati kako se u takvim uslovima vozi.

Autor: BIHAMK

Narednih dana Bosnu i Hercegovinu, prema upozorenjima Federalnog hidrometeorološkog zavoda očekuju udari vjetra i do 85 km/h. Kao i magla, obilna kiša ili snijeg i vjetar može prouzrokovati ozbiljne probleme u saobraćaju.

Prvi znak jakih udara vjetrova je povremeno preusmjeravanje vozila, što se najčešće osjeti na upravljaču koji lagano povuče u stranu u koju vjetar puše. U takvoj situaciji bitno je ostati smiren i upravljač primiti objema rukama. Ako je to ipak previše za vas i strah vas je nastaviti vožnju savjetujemo da se što prije isključite iz saobraćaja te pričekate da vjetar oslabi.

U slučaju jakog vjetra i nevremena vozači bi trebali biti još oprezniji nego inače, pa je bolje izbjegavati rute s mnogo drveća kako ih ne bi udarile grane koje mogu pasti. Prvo pravilo je, usporite. Što sporije vozite, lakše je reagovati.  

Držite se na sigurnoj udaljenosti od automobila ispred vas. To važi i za saobraćajne trake pored, s obzirom na to da snažni udarci vjetra mogu da izguraju vaš automobil u drugu traku ili drugi automobil u vašu.

Budite posebno oprezni ukoliko vozite visoka vozila, kamion, kombi, terenac ili imate prikolicu. To su vozila koja su sklonija promjeni putanje usljed jakih udara vjetra. Ukoliko prevozite teret, provjerite je li dovoljno učvršćen.

Ako su vjetrovi toliko jaki da u potpunosti ometaju vožnju, zaustavite se na sigurnoj distanci od drveća ili stubova za električnu energiju.

Na otvorenim područjima opasnost se povećava na primjer na mostovima ili na izlazima iz tunela. Jaki bočni vjetrovi također mogu iznenada utjecati na automobil ako pri pretjecanju izađete iz zavjetrine kamiona.

Posebno obratite pažnju i na pješake kojima vjetar otežava kretanje, a možda ne čuju vozila i zvučne signale. Svakako podignite sva stakla, kako se uutar vozila ne bi našla prašina i objekti koji mogu utjecati na vidljivost i vašu sigurnost.

Svakako savjetujemo da se prije polaska na put informišete o stanju na cestama i pozovete Informativni centar BIHAMK-a na broj 1282, a vožnju prilagodite uslovima na cesti.  

BIHAMK

Povezane novosti

Zimska oprema od 1. aprila/travnja više nije obavezna

Zimska oprema od 1. aprila/travnja više nije obavezna

Podsjećamo vozače da od 1. aprila/travnja 2024. godine nije obavezno posjedovanje zimske opreme na motornim vozilima u Bosni i Hercegovini, a u skladu sa Pravilnikom o saobraćaju u zimskim uslovima (Službeni glasnik BiH, broj 83/20).

Zašto nam se magle stakla automobila i kako to spriječiti?

Zašto nam se magle stakla automobila i kako to spriječiti?

Zamagljeno vjetrobransko staklo smanjuje vidljivost tokom vožnje, a samim tim i našu sigurnost u saobraćaju. Sa ovim problemom se suočavamo i ljeti i zimi, a posebno kada su padavine. Međutim, postoje neke metode koje umanjuju i sprječavaju ovaj problem.

Možda bi vas zanimalo