Članak top banner 970x90
Savjeti

Kako parkirati vožnjom unazad?

Čak i pri niskim brzinama, nesreće se često dešavaju na parkiralištima. Prilikom ulaska na parkiralište morate uzeti mnogo faktora u razmatranje.

Autor: BIHAMK

Čak i pri niskim brzinama, nesreće se često dešavaju na parkiralištima. Prilikom ulaska na parkiralište morate uzeti mnogo faktora u razmatranje, kao što su druga parkirana vozila, druge automobile u pokretu, pješake i djecu koja su posebno ranjiva jer nemaju isto razumijevanje rizika kao odrasli, mali su i teško ih je uočiti u mrtvom uglu. Da biste imali dobar pregled svih učensika u saobraćaju preporučujemo da vozilo parkirate na mjesto za parkiranje vožnjom unatrag.

Kako pravilno parkirati vozilo vožnjom unazad?

 

Uključite desni pokazivač smjera da pokažete ostalim učesnicima u saobraćaju namjeru gdje želite parkirati.

Zaustavite se otprilike tri parking pozicije ispod mjesta gdje želite parkirati, upalite sve pokazivače smjera i vratite se do  pozicije gdje je zadnji kraj vašeg vozila uz prvi ”čošak” vozila uz koje se želite parkirati. Kada, gledajući kroz prozor zadnjih desnih vrata, ugledate vanjski čošak vozila pored kojeg želite parkirati, zaustavite vozilo i okrenite volan skroz u desno. Obavezno preko lijevog ramena provjerite da nema vozila, pješaka i djece iza vas koji bi vas mogli omesti.

Polako krenite puštajući kvačilo

Obavezno, dok vozite unazad gledajte kroz zadnje staklo, što je ujedno i osnovno gledanje i obavezno kontrolišite desni retrovizor gdje bi trebali uočiti vozilo uz koje se parkirate, a zatim i liniju za parkiranje. Ne zaboravite pogledati i lijevi retrovizor.

Pomaknite vozilo npr. jedan metar pa stanite.

Prekontrolišite uslove iza i pored sebe. Ne smijete zaboraviti da vozite unazad i u slučaju da vam prilazi vozilo obavezni ste se zaustaviti, osim kada ste u takvoj poziciji da ste započeli izvoditi radnju, a eventualno vozilo iza vas ne može da vas zaobiđe. Tada nastavite sa parkiranjem.

Ukoliko ste se uvjerili da možete sigurno skrenuti uz prvo (plavo) vozilo (udaljenost između vozila bi trebala biti ispod pola metra) nastavite vožnju gledajući kroz zadnje staklo i kontrolišući  uslove u lijevom retrovizoru (da niste preblizu drugom (žutom) vozilu).

Prilikom parkiranja važno je da uskladite rad kvačila, te da kontrolišete brzinu parkiranja. Dok parkirate vršite provjere saob. uslova i nemojte se fokusirati samo na parkiranje zaboravljajući da u saob.niste sami i da se situacija u saob. brzo mijenja. Gledajte obvezno većinu vremena kroz zadnje staklo  i kontrolišite udaljenost između vozila uz koje se parkirate pomoću retrovizora. Kada ste postavili vozilo paralelno sa linijama parking mjesta, zaustavite vozilo, ispravite točkove  paralelno sa karoserijom vozila i nastavite vožnju unazad sve do krajnje pozicije.

Ugasite sve pokazivače smjera.

Ručicu mjenjača stavite na “ler” i osigurajte vozilo od nenamjernog pokreta (parking kočnicom).

Najčešće greške pri parkiranju vožnjom unazad

  1. Zaboravili ste uključiti  pokazivače smjera (fokusirani ste samo na parking mjesto).
  2. Zaustavite se preblizu desnom vozilu (smanjili ste luk skretanja).
  3. Zauzmete krivu poziciju za parkirkiranje (najčešće odete vozilom premalo naprijed).
  4. Prilikom parkiranjane pratite situaciju kroz zadnje staklo, kao i  na retrovizorima, već gledate kroz prozor na zadnjim desnim vratima (imate osjećaj da ste preblizu vozilu).
  5. Premalo gledate kroz zadnje staklo.
  6. Ne zaustavite se kada je vozilo paralelno sa parking linijama već nastavite voziti u krug.
  7. Kad je neophodno raditi korekciju, ne znate gdje okrenuti točkove (volan) i ne razmišljate o tome gdje želite da pomjerite zadnji dio vozila, krećete se nazad, a gledate naprijed…
  8. Dotaknete ili udarite u ivičnjak iza vozila. 
BIHAMK

Povezane novosti

Zimska oprema od 1. aprila/travnja više nije obavezna

Zimska oprema od 1. aprila/travnja više nije obavezna

Podsjećamo vozače da od 1. aprila/travnja 2024. godine nije obavezno posjedovanje zimske opreme na motornim vozilima u Bosni i Hercegovini, a u skladu sa Pravilnikom o saobraćaju u zimskim uslovima (Službeni glasnik BiH, broj 83/20).

Zašto nam se magle stakla automobila i kako to spriječiti?

Zašto nam se magle stakla automobila i kako to spriječiti?

Zamagljeno vjetrobransko staklo smanjuje vidljivost tokom vožnje, a samim tim i našu sigurnost u saobraćaju. Sa ovim problemom se suočavamo i ljeti i zimi, a posebno kada su padavine. Međutim, postoje neke metode koje umanjuju i sprječavaju ovaj problem.

Možda bi vas zanimalo